شرایط و انواع ویزا در کشور فرانسه

شرایط و انواع ویزا در کشور فرانسه

Visas

ویزای فرانسه

France Visas

تعریف ویزا

ویزا نوعی مدرک شناسایی است که در کنار گذرنامه برای سفرهای خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویزا نشان می‌دهد كه درخواست شما مبنی بر ورود به یک کشور توسط یكی از افراد دولت آن كشور در سفارت‌خانه یا كنسول‌گری‌ تایید شده و هدف شما برای سفر به آن کشور مشخص و مورد قبول است. از جمله اطلاعاتی که در ویزا ثبت می‌شود هدف از سفر، تاریخ ورود به کشور، مهلت اقامت در کشور و تاریخ خروج از کشور است. اگر شخصی بیش از مهلت ویزا در کشور بماند مرتکب جرم شده است و تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

ویزای شنگن

در چهارده ژوئن سال 1985 در شهر شنگن (Schengen) در کشور لوکزامبورگ، توافق‌نامه‌ای بین 5 کشور اروپایی شکل می‌گیرد که در آن تصمیم گرفته می‌شود مرز بین این کشورهای اروپایی برداشته شود و مسافرت بینشان بدون ویزا انجام گیرد. آنها این موضوع را توافق‌نامه شنگن نامیدند. از سال 1999 تا کنون 26 کشور اروپایی این توافق‌نامه را امضا کردند. بنابراین شهروندان منطقه شنگن بدون ویزا می‌توانند به این بیست و شش کشور سفر کنند و افراد خارج از این منطقه تنها کافی است ویزای شنگن را داشته باشند و با آن وارد این 26 کشور شوند. در جدول زیر نام این کشورها آمده است:

ایسلند هلند اسلوونی بلژیک آلمان
دانمارک اسپانیا اتریش فرانسه فنلاند
سوئد جمهوری چک یونان لیتوانی لتونی
نروژ مجارستان لوکزامبورگ پرتغال لهستان
ایتالیا مالت اسلواکی لیختن‌اشتاین سوئیس
استونی

انواع ویزای شنگن

ویزای عادی شنگن بسته به هدف از سفر به طور کلی به چهار نوع A و B و C و D تقسیم می‌شود که هر کدام انواع متنوعی دارد. ویزای شنگن فرانسه معمولا به افراد این اجازه را می‌دهد که حداکثر 90 روز (سه ماه) در این کشور بمانند. در این مدت فرد اجازه کار کردن ندارد. بسته به هدف سفرتان به فرانسه، ویزاهای شنگن مختلفی مانند بازدیدی، تحصیلی، کاری، اقامتی و ... وجود دارد که در ادامه با برخی از آنها آشنا می‌شویم:

ویزای نوع A

ویزای ترانزیت فرودگاه (Airport Transit Visa) که به ویزای نوع A شناخته می‌شود نوعی ویزای ترانزیت فرودگاهی است و به فرد این اجازه را می‌دهد که در فرودگاهی در محدوده شنگن پرواز خود را به کشوری خارج از محدوده شنگن عوض کند. این ویزا تنها برای استفاده در فرودگاه‌های محدوده شنگن مورد استفاده است. با این ویزا حق ورود به داخل کشور فرانسه داده نمی‌شود.

ویزای نوع B

ویزای نوع B ویزای عبور (Transit Visa) است و برای مسافرانی صادر می‌شود که قصد دارند از طریق زمینی یا دریایی در کشورهای منطقه شنگن سفر کنند. افراد دارای این نوع ویزا حق توقف غیرضروری در خاک کشوری از منطقه شنگن را ندارند و تنها باید از آن عبور کنند.

ویزای گردشگری و بازدیدی (نوع C)

اگر هدف شما از سفر تفریح و گردشگری، بازدید از اقوام و آشنایان، رفتن به مدرسه تابستانی یا کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌های کاری و تجاری است ویزای گردشگری (نوع C) به شما تعلق می‌گیرد. این نوع ویزا رایج‌ترین ویزاهایی است که صادر می‌شود و حداکثر تا 90 روز مهلت دارند.

انواع ویزای نوع C

ویزای نوع C به صورت کلی به سه دسته تقسیم می‎شود: ویزای یکبار ورود (single-entry) که فقط برای یک‌ بار ورود به یکی از کشورهای عضو پیمان شنگن اعتبار دارد و به‌ محض ترک کشوری که به آن وارد شدید اعتبار ویزای شما منقضی می‌شود؛ ویزای دوبار ورود (double-entry) که ویزای دو بار ورود که شرایطی مشابه با ویزای یک‌بار ورود دارد با این تفاوت که شما دو بار اجازه دارید در محدوده زمانی مشخصی به کشوری در ناحیه شنگن وارد شوید و ویزای چندبار ورود (multiple-entry) که محدودیت کشور ندارد و تنها محدودیت این ویزا محدودیت زمانی آن است که اعتبار آن ۹۰ روز است.

ویزای نوع D

ویزای نوع D ویزای بلندمدت است و معمولا برای مدیران تجاری، صاحبین کسب و کار، ورزشکاران، هنرمندان و ... که مجبور هستند بارها به حدوده شنگن وارد و به آن سفر کنند صادر می‌شود. این ویزا نیز همانند ویزای نوع C به سه دسته تقسیم می‌شود (به بخش انواع ویزای نوع C مراجعه کنید). مهلت این ویزاها معمولا حداکثر 90 روز است اما برخی یکساله نیز هستند. اگر فرد بخواهد بیشتر از ۹۰ روز در محدوده شنگن بماند، باید درخواست مجوز اقامت بکند و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامت خود باشد، درضمن اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شنگن استفاده کنید، باید حتما ۳ ماه خارج از شنگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شنگن دریافت کنید.

ویزاهای غیرشنگن

کشورهای عضو محدوده شنگن علاوه بر 4 نوع ویزای شنگن، ویزاهای مختلف دیگری نیز دارند که به افرادی تعلق می‌گیرد که به هدف خاصی می‌خواهند وارد خاک فرانسه شوند. این نوع ویزاها برخلاف شنگن اجازه سفر و ماندن در کشورهای دیگر اروپایی را نمی‌دهد و فقط مختص کشور فرانسه هستند. نمونه‌هایی از این نوع ویزا در ادامه آمده اند:

ویزای تحصیلی

به همه دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل در یکی از موسسات آموزش عالی در فرانسه هستند (به استثنای شهروندان الجزایری که مشمول قانون ویژه ای هستند)، ویزای بلندمدت تحصیلی (VLS-TS) داده می‌شود. مدت این ویزا معمولا یکساله است (نوعی ویزای تحصیلی شش ماهه نیز وجود دارد). نوع دیگری ازویزاهای تحصیلی، ویزا برای شرکت در امتحانات ورودی دانشگاه‌های فرانسه یا کنکور پزشکی در فرانسه است. در صورت قبولی در آزمون، دانشجویان می‌توانند برای کسب ویزای تحصیلی اقدام کنند.

ویزای دیپلماتیک

این ویزا برای افرادی است که برای امور بین‌المللی و روابط کشوری به فرانسه سفر می‌کنند.

ویزای پزشکی/درمانی

این ویزا برای افرادی است که به هدف استفاده از تسهیلات و خدمات پزشکی و درمانی به آلمان سفر می‌کنند.

ویزای بلندمدت خانواده

این ویزا برای همسر شهروندی فرانسوی است که بخواهد بیش از 90 روز در فرانسه بماند. ازدواج آنها باید در فرانسه ثبت شده باشد و یکی از آنها باید شهروند قانونی فرانسه باشد.

ویزای کاری

ویزای کاری بلندمدت در فرانسه به چند دسته تقسیم می‌شود، ویزای کاری برای کارمندان با حقوق ثابت (مهلت ویزا بیش از 90 روز)، ویزای کاری بلندمدت برای صاحبین کسب و کار یا موسس شرکت، ویزای کاری بلندمدت برای کارکنان و کارگران خویش‌فرما و مستقل.

بخش قبل
شرایط و انواع ویزا در کشور فرانسه
نرم افزار زبان بیاموز

مکالمه، داستان، واژه آموزی و گرامر در زبان بیاموز

هرچیزی که برای یادگیری فرانسه لازم داری در نرم افزار بیاموز پیدا میکنی!
  • جعبه لایتنر، انواع فلشکارت و آزمون
  • مکالمه، داستان و آموزش شنیداری
  • گرامر و لغت دانی
  • دیکشنری رایگان آفلاین
همین الان دانلود کن  
دانلود اپلیکیشن آموزشی + دیکشنری رایگان