شرایط و انواع ویزا در استرالیا

شرایط و انواع ویزا در استرالیا

Visas

ویزای استرالیا

Australia visas

تعریف ویزا

ویزا نوعی مدرک شناسایی است که در کنار گذرنامه برای سفرهای خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویزا نشان می‌دهد که درخواست شما مبنی بر ورود به یک کشور توسط یکی از افراد دولت آن کشور در سفارت‌خانه یا کنسولگری تایید شده و هدف شما برای سفر به آن کشور مشخص و مورد قبول است. از جمله اطلاعاتی که در ویزا ثبت می‌شود؛ هدف از سفر، تاریخ ورود به کشور، مهلت اقامت در کشور و تاریخ خروج از کشور است. اگر شخصی بیش از مهلت ویزا در یک کشور بماند، مرتکب جرم شده است و تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

انواع ویزا

بسته به هدفی که از سفر داشته باشید، نوع ویزا متفاوت خواهد بود. هر کشور قوانین خاصی در رابطه با اعطای ویزا به متقاضیان دارد. از بین ویزاهای مختلف ویزای گردشگری، تحصیلی، کاری و تجاری از متداول‌ترین ویزاهایی هستند که صادر می‌شوند. دو نوع اصلی طبقه‌بندی ویزاها، ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی است.

ویزای غیر مهاجرتی

ویزای غیر مهاجرتی نوعی ویزا است که به فرد متقاضی ورود به یک کشور در مدت زمان معینی، اجازه ورود می‌دهد. ویزاهای گردشگری و تحصیلی از رایج‌ترین ویزاهای غیر مهاجرتی است. متداول‌ترین ویزاهای غیر مهاجرتی، ویزاهای بازدیدکنندگان (visitor visa) است که خود انواع مختلفی دارد. در ادامه به رایج‌ترین ویزاهای بازدیدکنندگان می‌پردازیم:

 • ویزای Electronic Travel Authority به افراد اجازه می‌دهد که به مقاصد تجاری به استرالیا سفر کنند. مهلت این ویزا یک ساله است و طی این یک سال، افراد می‌توانند هر چند بار که می‌خواهند به استرالیا بروند (مدت هر بار سفر حداکثر سه ماه است).
 • ویزای E-visitor یک ویزای رایگان است و برای افرادی صادر می‌شود که به اهداف تجاری قصد سفر به استرالیا را داشته باشند. این ویزا یک ساله است و در هر بار سفر به افراد اجازه اقامت سه ماهه داده می‌شود.
 • ویزای ترانزیت (Transit visa) به افراد و کودکان زیر هجده سالشان اجازه می‌دهد که به مدت کوتاه و کمتر از 72 ساعت در استرالیا بمانند.
 • ویزای کاری-تفریحی (Work and holiday visa) برای افرادی است که هم به هدف تفریح و هم برای انجام کسب و کار به استرالیا می‌آیند. مهلت این نوع ویزا حداکثر یکسال است.

ویزاهای کاری غیر مهاجرتی

ویزاهای کاری در استرالیا انواع مختلفی دارند که در اینجا برای نمونه با برخی از آنها آشنا می‌شویم:

 • ویزای کسب و کار خلاق و سرمایه‌گذاری (Business Innovation and Investment) نوعی ویزای کاری است که به مدت 4 سال و سه ماه به افراد اجازه می‌دهد (در صورت داشتن دعوتنامه از طرف دولت استرالیا) به استرالیا بیایند و کسب و کاری برپا کنند و به فعالیت مشغول شوند.
 • ویزای بازنشستگان (Investor Retirement visa) ویزایی است که به افراد خویش‌فرمایی تعلق می‌گیرد که تمایل دارند دوران بازنشستگی خود را در استرالیا بگذرانند. افراد باید بیش از 55 سال سن و درآمدی برابر با 65000 دلار در سال داشته باشند و سرمایه 750000 دلاری در بانک‌های استرالیا داشته باشند. مهلت این ویزا چهار ساله است.
 • ویزای کاری منطقه‌ای (Skilled Regional visa) ویزایی چهار ساله است و به افرادی تعلق می‌گیرد که در حرفه‎ای خاص از طرف دولت استرالیا دعوت به کار شده باشند. این افراد باید مدرک تسلط به زبان انگلیسی نیز داشته باشند و خویشاوندی در استرالیا باید آنها را ضمانت کند.
 • ویزای کاری موقت (Temporary Activity visa) به افراد اجازه می‌دهد که در مشاغل دولتی یا خصوصی استرالیا مشغول به کار شوند. اگر از طرف سازمان خاصی دعوت شده باشند، به مدت سه ماه و اگر از طرف دولت دعوت شده باشند تا 4 سال می‌توانند مشغول به کار باشند.

ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی در استرالیا به چند دسته تقسیم می‌شود که متداول‌ترین آنها عبارت است از: ویزای دانش‌آموزی (Student Visa) که به دانش‌آموزانی داده می‌شود که در یکی از موسسات معتبر استرالیایی پذیرش شده باشند. دانش‌آموزان باید حداقل شش سال سن داشته باشند و دارای بیمه سلامت باشند. مهلت این نوع ویزا حداکثر پنج سال است؛ ویزای همراه دانش‌آموز (Student guardian visa) که به والدین یا سرپرست قانونی دانش‌آموزان زیر هجده سالی داده می‌شود که با ویزای تحصیلی در استرالیا مشغول تحصیل هستند، این افراد باید حداقل بیست و یک سال سن داشته باشند و برای زندگی در استرالیا، سرمایه کافی داشته باشند. ویزای دوره آموزشی (Training visa) به افرادی تعلق می‌گیرد که در یکی از کارگاه‌ها و مدارس فنی برای آموختن حرفه و مهارتی خاص پذیرفته شده باشند. این افراد یا باید از طریق این کارگاه‌ها یا توسط دولت استرالیا دعوتنامه داشته باشند. مدت زمان این ویزا حداکثر دو سال است.

ویزای خانواده و همسر

ویزاهای مربوط به خانواده و همسر در کشور استرالیا 22 مورد هستند (برخی موقت و برخی دایم) که به صورت کلی به کودکانی که به فرزندخواندگی قبول شدند، افراد مسنی که فرزندشان شهروند استرالیا یا نیوزلند است، افرادی که تنها خویشاوندانشان در استرالیا زندگی می‌کنند، افرادی که نامزد یا همسر استرالیایی دارند و مواردی از این قبیل تعلق می‌گیرد. بعضی از این ویزاها بعد از مدتی قابلیت دایمی شدن دارند.

ویزای مهاجرتی

ویزاهای مهاجرتی، برخلاف ویزاهای غیر مهاجرتی محدودیت زمانی ندارند و افراد دارای این ویزا می‌توانند به شهروند دایمی استرالیا تبدیل شوند. متداول‌ترین ویزاهای مهاجرتی ویزاهای خانواده، کاری، سرمایه‌گذاری و تجاری هستند. در ادامه با برخی از ویزاهای مهاجرتی آشنا می‌شویم:

ویزاهای کاری مهاجرتی

ویزاهای کاری در استرالیا انواع مختلفی دارند که در اینجا برای نمونه با برخی از آنها آشنا می‌شویم:

 • ویزای نوآوری در کسب و کار و سرمایه‌گذاری (Business Innovation and Investment) به افراد این اجازه را می‌دهد که شرکت نوپایی در استرالیا تاسیس کنند یا در شرکتی این چنینی مشغول به کار شوند. این افراد باید از طرف دولت استرالیا دعوتنامه داشته باشند و به مدت حداقل دو سال در استرالیا دارای کسب و کار یا سرمایه بوده باشند. این ویزا نوع موقت نیز دارد (که چهار سال و سه ماه است) اما نوع مهاجرتی آن نیاز به سرمایه بیشتری دارد.
 • ویزای صاحب کسب و کار (Business Owner Visa) به افرادی تعلق می‌گیرد که به مدت حداقل 12 ماه در استرالیا کسب و کاری داشته باشد و مدیر شرکتی باشد.
 • ویزای استعداد در کسب و کار (Business talent visa) ویزایی است که به افراد نابغه و خلاق در زمینه کسب و کار تعلق می‌گیرد. این افراد یا شرکتی از نو برپا کرده‌اند یا در شرکتی خود را به عنوان نیروی کاری با مهارت خارق‌العاده مطرح کرده باشند. این افراد باید توسط دولت استرالیا معرفی شده باشند.
 • ویزای کارمندی (Employer Nomination Scheme) نوعی ویزای دایمی است که به افرادی داده می‌شود که از طرف کارفرمای معتبری در استرالیا پیشنهاد کاری داشته باشند. داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی و مدرک معتبر در زمینه کاری از ملزومات کسب این نوع ویزا است.
 • افرادی که به مدت چهار سال سرمایه 1.5 میلیون دلاری در کشور استرالیا داشته باشند می‌توانند ویزای دایمی سرمایه‌گذاران (Investor visa) را داشته باشند.

ویزای خانواده و همسر

ویزاهای مربوط به خانواده و همسر در کشور استرالیا 22 مورد هستند (برخی موقت و برخی دایم) که به صورت کلی به کودکانی که به فرزندخواندگی قبول شدند، افراد مسنی که فرزندشان شهروند استرالیا یا نیوزلند است، افرادی که تنها خویشاوندانشان در استرالیا زندگی می‌کنند، افرادی که نامزد یا همسر استرالیایی دارند و مواردی از این قبیل تعلق می گیرد. فرآیند ویزاهای دایمی معمولا طولانی‌تر و پرهزینه‌تر است.

بخش قبل
شرایط و انواع ویزا در استرالیا
نرم افزار زبان بیاموز

مکالمه، داستان، واژه آموزی و گرامر در زبان بیاموز

هرچیزی که برای یادگیری انگلیسی لازم داری در نرم افزار بیاموز پیدا میکنی!
 • جعبه لایتنر، انواع فلشکارت و آزمون
 • مکالمه، داستان و آموزش شنیداری
 • گرامر و لغت دانی
 • دیکشنری رایگان آفلاین
همین الان دانلود کن  
دانلود اپلیکیشن آموزشی + دیکشنری رایگان