شرایط و انواع ویزا در کشور بلژیک

شرایط و انواع ویزا در کشور بلژیک

Visas

ویزای بلژیک

Belgium Visas

تعریف ویزا

ویزا نوعی مدرک شناسایی است که در کنار گذرنامه برای سفرهای خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویزا نشان می‌دهد كه درخواست شما مبنی بر ورود به یک کشور توسط یكی از افراد دولت آن كشور در سفارت‌خانه یا كنسول‌گری‌ تایید شده و هدف شما برای سفر به آن کشور مشخص و مورد قبول است. از جمله اطلاعاتی که در ویزا ثبت می‌شود هدف از سفر، تاریخ ورود به کشور، مهلت اقامت در کشور و تاریخ خروج از کشور است. اگر شخصی بیش از مهلت ویزا در کشور بماند مرتکب جرم شده است و تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

ویزای شنگن

در چهارده ژوئن سال 1985 در شهر شنگن (Schengen) در کشور لوکزامبورگ، توافق‌نامه‌ای بین 5 کشور اروپایی شکل می‌گیرد که در آن تصمیم گرفته می‌شود مرز بین این کشورهای اروپایی برداشته شود و مسافرت بینشان بدون ویزا انجام گیرد. آنها این موضوع را توافق‌نامه شنگن نامیدند. از سال 1999 تا کنون 26 کشور اروپایی این توافق‌نامه را امضا کردند. بنابراین شهروندان منطقه شنگن بدون ویزا می‌توانند به این بیست و شش کشور سفر کنند و افراد خارج از این منطقه تنها کافی است ویزای شنگن را داشته باشند و با آن وارد این 26 کشور شوند. در جدول زیر نام این کشورها آمده است:

آلمان بلژیک اتریش مجارستان هلند
فنلاند فرانسه یونان مالت اسپانیا
لتونی لیتوانی لوکزامبورگ اسلوونی استونی
لهستان پرتغال اسلواکی دانمارک ایتالیا
سوئیس لیختن‌اشتاین جمهوری چک ایسلند نروژ
سوئد

انواع ویزای شنگن

ویزای عادی شنگن بسته به هدف از سفر به طور کلی به چهار نوع A و B و C و D تقسیم می‌شوند که هر کدام انواع متنوعی دارند. ویزای شنگن بلژیک معمولا به افراد این اجازه را می‌دهد که حداکثر 90 روز (سه ماه) در این کشور بمانند. در این مدت فرد اجازه کار کردن ندارد. بسته به هدف سفرتان به بلژیک، ویزاهای شنگن مختلفی مانند بازدیدی، تحصیلی، کاری، اقامتی و ... وجود دارد که در ادامه با برخی از آنها آشنا می‌شویم:

ویزای نوع A

ویزای ترانزیت فرودگاه (Airport Transit Visa) که به ویزای نوع A شناخته می‌شود نوعی ویزای ترانزیت فرودگاهی است و به فرد این اجازه را می‌دهد که در فرودگاهی در محدوده شنگن پرواز خود را به کشوری خارج از محدوده شنگن عوض کند. این ویزا تنها برای استفاده در فرودگاه‌های محدوده شنگن مورد استفاده است. با این ویزا حق ورود به داخل کشور بلژیک داده نمی‌شود.

ویزای نوع B

ویزای نوع B ویزای عبور (Transit Visa) است و برای مسافرانی صادر می‌شود که قصد دارند از طریق زمینی یا دریایی در کشورهای منطقه شنگن سفر کنند. افراد دارای این نوع ویزا حق توقف غیرضروری در خاک کشوری از منطقه شنگن را ندارند و تنها باید از آن عبور کنند.

ویزای گردشگری و بازدیدی (نوع C)

اگر هدف شما از سفر تفریح و گردشگری، بازدید از اقوام و آشنایان، رفتن به مدرسه تابستانی یا کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌های کاری و تجاری است ویزای گردشگری (نوع C) به شما تعلق می‌گیرد. این نوع ویزا رایج‌ترین ویزاهایی است که صادر می‌شود و حداکثر تا 90 روز مهلت دارند.

انواع ویزای نوع C

ویزای نوع C به صورت کلی به سه دسته تقسیم می‎شود: ویزای یکبار ورود (single-entry) که فقط برای یک‌ بار ورود به یکی از کشورهای عضو پیمان شنگن اعتبار دارد و به‌ محض ترک کشوری که به آن وارد شدید اعتبار ویزای شما منقضی می‌شود؛ ویزای دوبار ورود (double-entry) که ویزای دو بار ورود که شرایطی مشابه با ویزای یک‌بار ورود دارد با این تفاوت که شما دو بار اجازه دارید در محدوده زمانی مشخصی به کشوری در ناحیه شنگن وارد شوید و ویزای چندبار ورود (multiple-entry) که محدودیت کشور ندارد و تنها محدودیت این ویزا محدودیت زمانی آن است که اعتبار آن ۹۰ روز است.

ویزای نوع D

ویزای نوع D ویزای بلندمدت است و معمولا برای مدیران تجاری، صاحبین کسب و کار، ورزشکاران، هنرمندان و ... که مجبور هستند بارها به حدوده شنگن وارد و به آن سفر کنند صادر می‌شود. این ویزا نیز همانند ویزای نوع C به سه دسته تقسیم می‌شود (به بخش انواع ویزای نوع C مراجعه کنید). مهلت این ویزاها معمولا حداکثر 90 روز است اما برخی یکساله نیز هستند. اگر فرد بخواهد بیشتر از ۹۰ روز در محدوده شنگن بماند، باید درخواست مجوز اقامت بکند و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامت خود باشد، درضمن اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شنگن استفاده کنید، باید حتما ۳ ماه خارج از شنگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شنگن دریافت کنید.

ویزاهای غیرشنگن

کشورهای عضو محدوده شنگن علاوه بر 4 نوع ویزای شنگن، ویزاهای مختلف دیگری نیز دارند که به افرادی تعلق می‌گیرد که به هدف خاصی می‌خواهند وارد خاک بلژیک شوند. این نوع ویزاها برخلاف شنگن اجازه سفر و ماندن در کشورهای دیگر اروپایی را نمی‌دهد و فقط مختص کشور بلژیک هستند. نمونه‌هایی از این نوع ویزا در ادامه آمده اند:

ویزای تحصیلی

برای گرفتن ویزای تحصیلی اتریش، ابتدا متقاضی باید از یکی از دانشگاه‌های بلژیک پذیرش گرفته باشد و بعد برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کند. در صورت کامل بودن مدارک، ویزای سه ماهه صادر به فرد داده می‌شود که پس از ورود به بلژیک می‌تواند در صورت داشتن شرایط لازم برای گرفتن مجوز اقامت یکساله اقدام کند. برخی ویزاهای تحصیلی نیز کوتاه مدت هستند و برای افرادی صادر می‌شوند که قصد دارند در موسسات و آموزشگاه‌هایی غیر از دانشگاه دوره کارورزی بگذارنند. به این ویزاها ویزای کارورزی یا آموزشی (training/internship visa) گفته می‌شود.

ویزای پزشکی/درمانی

این ویزا برای افرادی است که به هدف استفاده از تسهیلات و خدمات پزشکی و درمانی به بلژیک سفر می‌کنند.

ویزای اعضای خانواده

این ویزا برای کسانی است که اعضای درجه یک و درجه دو بلژیکی دارند و می‌خواهند مجوز اقامت موقت یا دائم بلژیک را داشته باشند. برای مثال اگر کسی شهروند بلژیکی باشد می‌تواند فرزند یا فرزندخوانده‌ای که تبعه بلژیکی ندارند را به کشور بیاورد.

ویزای کاری-تجاری

ساکنین برخی کشورها برای سفرهای تجاری به بلژیک باید ویزای تجاری داشته باشند. مهلت این ویزا حداکثر 90 روز است. این ویزا برای مدیران تجاری، کارمندان رسمی، صاحبین کسب و کار و کارگران و تجار خویش‌فرما است. بعد از تایید شدن پیشنهاد کاری و شروع به اشتغال، افراد می‎توانند برای دریافت مجوز اقامت اقدام کنند. ویزای کاری انواع مختلفی دارد، مثلا استخدام عمومی (general employment)، متخصصین (specialist professional) و خویش‌فرماها (self-employed). برخی ویزاهای کاری، کوتاه مدت هستند و برای سفرهای تجاری کوتاه و شرکت در جلسات یا امضای قرارداد در مدت محدودی صادر می‌شوند.

بخش قبل
شرایط و انواع ویزا در کشور بلژیک
نرم افزار زبان بیاموز

مکالمه، داستان، واژه آموزی و گرامر در زبان بیاموز

هرچیزی که برای یادگیری فرانسه لازم داری در نرم افزار بیاموز پیدا میکنی!
  • جعبه لایتنر، انواع فلشکارت و آزمون
  • مکالمه، داستان و آموزش شنیداری
  • گرامر و لغت دانی
  • دیکشنری رایگان آفلاین
همین الان دانلود کن  
دانلود اپلیکیشن آموزشی + دیکشنری رایگان