معرفی نظام آموزشی در کانادا

معرفی نظام آموزشی در کانادا

Educational System

نظام آموزشی کانادا

Educational System of Canada

تحصیلات در کانادا از سطح کیفیت خوبی برخوردار است و بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان از سرتاسر جهان برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. حدودا نه نفر از هر ده نفر در کانادا دیپلم دبیرستان دارد و یک نفر در هفت نفر دارای مدرک دانشگاهی است. آمار افراد با سواد دانشگاهی رو به افزایش است چرا که در کانادا استخدام در بازار کار نیازمند داشتن مدرک دانشگاهی است. تحصیلات در کانادا شامل مدارس دولتی (رایگان) و غیردولتی (خصوصی) است. وظیفه رسیدگی و نظارت بر حوزه آموزش در کشور کانادا در حوزه اختیارات ایالات و قلمروهای کشور قرار دارد، به همین خاطر کانادا وزارت آموزش و پرورش فدرالی ندارد. هر استان و قلمرو قوانین و برنامه درسی خاص خود را دارد. به طور کلی تحصیلات در این کشور به سه دوره ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان تقسیم می‌شود. تحصیلات از 6 تا 16 سالگی اجباری است (به غیر از استان‌های انتاریو، نیوبرنزویک و منیتوبا که تا 18 سالگی اجباری است). سال تحصیلی از سپتامبر شروع می‌شود و تا پایان ژوئن ادامه دارد.

دوره پیش‌دبستانی

معمولا کودکان در 5 سالگی به مهدکودک می‌روند (به جز انتاریو و کِبِک که از 4 سالگی می‌روند). این دوره در کانادا اجباری نیست اما بسیاری از خانواده‌ها در کانادا کودکان خود را به مهدکودک می‌فرستند. نام دوره‌های آموزشی، هزینه‌ها و ساعت‌های کلاس‌ها در هر استانی متفاوت است، برای مثال در استان انتاریو دوره پیش‌دبستانی به صورت دوساله برگزار می‌شود.

دوره ابتدایی و راهنمایی (Elementary education)

بچه‌ها در سن 6 سالگی (در برخی استان‌های کانادا در سن 7 سالگی) به کلاس اول می‌روند. این دوره شامل 6 سطح است که از 6 تا 12 سالگی طول می‌کشد. دوره راهنمایی شامل دو سطح هفتم و هشتم می‌شود. در این دوره، دانش‌آموزان دروس اصلی و عمومی و زبان‌های خارجی می‌خوانند و خود را برای دوره دبیرستان آماده می‌کنند.

دوره دبیرستان (Secondary education)

این دوره معمولا از سطح 9 شروع شده و تا سطح 11 (یا برخی استان‌ها 12) ادامه دارد. سیستم دروس و نمره‌دهی در هر استانی متفاوت است. بعد از گذراندن این دوره دانش‌آموزان می‌توانند وارد دانشگاه، کالج یا دانشکده‌های فنی (Cégep studies) شوند. «Cégep studies» شامل دو سال تحصیل در رشته عمومی یا حرفه‌ای خاص، یا سه سال تحصیل در دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای است. این سیستم آموزشی تنها در استان کبک رواج دارد.

سن سال تحصیلی دوره تحصیلی
4-5 پیش دبستانی (غیراجباری) پیش دبستانی
6 سال اول دبستان
7 سال دوم دبستان
8 سال سوم دبستان
9 سال چهارم دبستان
10 سال پنجم دبستان
11 سال ششم دبستان
12 سال هفتم راهنمایی
13 سال هشتم راهنمایی
14 سال نهم دبیرستان
15 سال دهم دبیرستان
16 سال یازدهم دبیرستان
17 سال دوازدهم دبیرستان

تحصیلات عالی

در کشور کانادا تفاوت‌ زیادی بین نظام آموزشی استان‌های مختلف دیده می‌شود؛ به نحوی که برخلاف سایر کشورها که سال چهارم دبیرستان آخرین سال تحصیلی مقطع متوسطه محسوب می‌گردد در این کشور پایان مقطع متوسطه متغیر است. آموزش عالی در کشور کانادا از طریق دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی به دانشجویان ارائه می‌شود که در اینجا با آنها آشنا می‌شویم:

انواع موسسات آموزش عالی

دانشگاه (university)

کانادا دارای تنوع بسیار زیادی از دانشگاه است که در همه استان‌های کشور و در نواحی شهری و روستایی بنا شده‌اند. دانشگاه‌های کانادا به خاطر کیفیت بالای تحقیقات و سطح آموزش شهرت جهانی دارند. شهریه دانشگاه‌ها بسته به مدرک تحصیلی، استان محل تحصیل و دوره تحصیلی متفاوت است. سال تحصیلی دانشگاهی معمولا از سپتامبر شروع می‌شود و تا ماه مه ادامه دارد. چون کانادا دو زبان رسمی دارد (انگلیسی و فرانسوی) دانش‌آموزان می‌توانند به دلخواه انتخاب کنند که به چه زبانی ادامه تحصیل دهند. برخی دانشگاه‌ها یک زبانه و برخی دو زبانه هستند. دانش‌آموزانی که انگلیسی زبان مادری‌شان نیست باید قبل از ورود به دانشگاه در آزمون TOEFL شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنند. البته برخی دانشگاه‌ها مدرک IELTS را قبول می‌کنند.

کالج‌های دانشگاهی (university colleges)

کالج‌های دانشگاهی ترکیبی از دانشگاه و کالج هستند و مدرک دانشگاهی و همینطور دیپلم کالج و گواهی‌نامه‌های مختلف ارائه می‌دهند. یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در کالج‌های دانشگاهی رشته انگلیسی به عنوان زبان دوم (ESL) است. در این دانشگاه‌ها هم رشته‌های آکادمیک ارائه می‌شود هم رشته‌های عملی و فنی.

کالج‌ها و موسسات فنی (technical institutes and colleges)

کالج‌ها و موسسات فنی از پرمخاطب‌ترین مراکز آموزشی در کانادا هستند، چرا که بازار کار به دنبال جذب افرادی است که مدرک فنی و حرفه‌ای از این دانشگاه‌ها و موسسات کسب کرده باشند. این موسسات در دوره‌هایی یک تا سه ساله به افراد حرفه خاصی می‌آموزد و دوره‌های آموزشی معمولا شامل کار عملی است. در این موسسات و کالج‌ها مدارک کاردانی در رشته‌های عملی و حرفه‌ای نیز ارائه می‌شود.

کالج‌های حرفه‌ای (career colleges)

کالج‌های حرفه‌ای جزو موسسات خصوصی هستند که دانش‌آموزان را برای شغلی خاص در بازار کار آماده می‌کند. افرادی که به دنبال دوره‌های کوتاه آموزشی هستند می‌توانند در این موسسات تحصیل کنند. از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی که در این دانشگاه‌ها ارائه می‌شود می‌توان از رسانه، فیلم و سینما، کامپیوتر و اینترنت، طراحی گرافیکی و هتلداری نام برد.

مدارس زبان (language schools)

این مدارس که مختص دانش‌آموزان بین‌المللی است دوره‌های آموزشی زبان فرانسه (FSL) و زبان انگلیسی (ESL) ارائه می‌دهد. دانش‌آموزان می‌توانند در دوره‌های فشرده زبان، دوره‌های زبان مخصوص تجارت و کسب و کار، دوره‌های آکادمیک بلند مدت زبان و کلاس‌های آمادگی آزمون شرکت کنند. برخی از مدارس زبان کلاس درس را با فعالیت‌هایی از قبیل دیدن جاهای دیدنی و فرهنگی یا کار گروهی و عملی در محل‌های واقعی ادارات و مراکز کسب و کار ترکیب می‌کنند و از این طریق دانش‌آموزان را بیشتر با محیط کار آشنا می‌کنند. دوره‌های آموزش زبان انگلیسی نیز در این مدارس ارائه می‌شود.

دانشگاه‌های عالی (graduate school)

دانشگاه‌های عالی به دانشجویان مدارک عالی تحصیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) ارائه می‌دهد.

بخش قبل
معرفی نظام آموزشی در کانادا
بخش بعد
نرم افزار زبان بیاموز

مکالمه، داستان، واژه آموزی و گرامر در زبان بیاموز

هرچیزی که برای یادگیری انگلیسی لازم داری در نرم افزار بیاموز پیدا میکنی!
  • جعبه لایتنر، انواع فلشکارت و آزمون
  • مکالمه، داستان و آموزش شنیداری
  • گرامر و لغت دانی
  • دیکشنری رایگان آفلاین
همین الان دانلود کن  
دانلود اپلیکیشن آموزشی + دیکشنری رایگان