انواع و شرایط ویزا در کشور آلمان

انواع و شرایط ویزا در کشور آلمان

Visas

ویزای آلمان

Germany Visas

تعریف ویزا

ویزا نوعی مدرک شناسایی است که در کنار گذرنامه برای سفرهای خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویزا نشان می‌دهد كه درخواست شما مبنی بر ورود به یک کشور توسط یكی از افراد دولت آن كشور در سفارت‌خانه یا كنسول‌گری‌ تایید شده و هدف شما برای سفر به آن کشور مشخص و موردقبول است. از جمله اطلاعاتی که در ویزا ثبت می‌شود هدف از سفر، تاریخ ورود به کشور، مهلت اقامت در کشور و تاریخ خروج از کشور است. اگر شخصی بیش از مهلت ویزا در کشور بماند مرتکب جرم شده است و تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

ویزای شنگن

در چهارده ژوئن سال 1985 در شهر شنگن (Schengen) در کشور لوکزامبورگ، توافق‌نامه‌ای بین 5 کشور اروپایی شکل می‌گیرد که در آن تصمیم گرفته می‌شود مرز بین این کشورهای اروپایی برداشته شود و مسافرت بینشان بدون ویزا انجام گیرد. آنها این موضوع را توافق‌نامه شنگن نامیدند. از سال 1999 تا کنون 26 کشور اروپایی این توافق‌نامه را امضا کردند. بنابراین شهروندان منطقه شنگن بدون ویزا می‌توانند به این بیست و شش کشور سفر کنند و افراد خارج از این منطقه تنها کافی است ویزای شنگن را داشته باشند و با آن وارد این 26 کشور شوند. در جدول زیر نام این کشورها آمده است:

استونی مجارستان مالت اسلواکی لیختن‌اشتاین
ایتالیا جمهوری چک اسلوونی بلژیک آلمان
نروژ دانمارک اتریش فرانسه فنلاند
سوئد هلند یونان لیتوانی لتونی
اسپانیا ایسلند لوکزامبورگ پرتغال لهستان
سوئیس

انواع ویزای شنگن

ویزای عادی شنگن بسته به هدف از سفر به طور کلی به چهار نوع A و B و C و D تقسیم می‌شوند که هر کدام انواع متنوعی دارند. ویزای شنگن آلمان معمولا به افراد این اجازه را می‌دهد که حداکثر 90 روز (سه ماه) در این کشور بمانند. در این مدت فرد اجازه کار کردن ندارد. بسته به هدف سفرتان به آلمان، ویزاهای شنگن مختلفی مانند بازدیدی، تحصیلی، کاری، اقامتی و ... وجود دارد که در ادامه با برخی از آنها آشنا می‌شویم:

ویزای نوع A

ویزای ترانزیت فرودگاه (Airport Transit Visa) که به ویزای نوع A شناخته می‌شود نوعی ویزای ترانزیت فرودگاهی است و به فرد این اجازه را می‌دهد که در فرودگاهی در محدوده شنگن پرواز خود را به کشوری خارج از محدوده شنگن عوض کند. این ویزا تنها برای استفاده در فرودگاه‌های محدوده شنگن مورد استفاده است. با این ویزا حق ورود به داخل کشور آلمان داده نمی‌شود.

ویزای نوع B

ویزای نوع B ویزای عبور (Transit Visa) است و برای مسافرانی صادر می‌شود که قصد دارند از طریق زمینی یا دریایی در کشورهای منطقه شنگن سفر کنند. افراد دارای این نوع ویزا حق توقف غیرضروری در خاک کشوری از منطقه شنگن را ندارند و تنها باید از آن عبور کنند.

ویزای گردشگری و بازدیدی (نوع C)

اگر هدف شما از سفر تفریح و گردشگری، بازدید از اقوام و آشنایان، رفتن به مدرسه تابستانی یا کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌های کاری و تجاری است ویزای گردشگری (نوع C) به شما تعلق می‌گیرد. این نوع ویزا رایج‌ترین ویزاهایی است که صادر می‌شود و حداکثر تا 90 روز مهلت دارند.

انواع ویزای نوع C

ویزای نوع C به صورت کلی به سه دسته تقسیم می‎شود: ویزای یکبار ورود (single-entry) که فقط برای یک‌ بار ورود به یکی از کشورهای عضو پیمان شنگن اعتبار دارد و به‌ محض ترک کشوری که به آن وارد شدید اعتبار ویزای شما منقضی می‌شود؛ ویزای دوبار ورود (double-entry) که ویزای دو بار ورود که شرایطی مشابه با ویزای یک‌بار ورود دارد با این تفاوت که شما دو بار اجازه دارید در محدوده زمانی مشخصی به کشوری در ناحیه شنگن وارد شوید و ویزای چندبار ورود (multiple-entry) که محدودیت کشور ندارد و تنها محدودیت این ویزا محدودیت زمانی آن است که اعتبار آن ۹۰ روز است.

ویزای نوع D

ویزای نوع D ویزای بلندمدت است و معمولا برای مدیران تجاری، صاحبین کسب و کار، ورزشکاران، هنرمندان و ... که مجبور هستند بارها به محدوده شنگن وارد و به آن سفر کنند صادر می‌شود. این ویزا نیز همانند ویزای نوع C به سه دسته تقسیم می‌شود (به بخش انواع ویزای نوع C مراجعه کنید). مهلت این ویزاها معمولا حداکثر 90 روز است اما برخی یکساله نیز هستند.

ویزاهای غیرشنگن

کشورهای عضو محدوده شنگن علاوه بر 4 نوع ویزای شنگن، ویزاهای مختلف دیگری نیز دارند که به افرادی تعلق می‌گیرد که به هدف خاصی می‌خواهند وارد خاک آلمان شوند. این نوع ویزاها برخلاف شنگن اجازه سفر و ماندن در کشورهای دیگر اروپایی را نمی‌دهد و فقط مختص کشور آلمان هستند. نمونه‌هایی از این نوع ویزا در ادامه آمده اند:

ویزای تحصیل و آموزش زبان (Studying & language learning Visa)

دانش‌آموزان یا دانشجویانی که در یکی از دانشگاه‌های آلمان پذیرش گرفته اند یا منتظر اعلام پذیرش خود هستند، برای شرکت در آزمون‌های خاصی می‌خواهند به آلمان سفر کنند، برای تحصیل در مقطع دکترا پذیرش گرفته اند یا می‌خواهند در پروژه تحقیقاتی خاصی شرکت کنند باید برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنند. مدت زمان این ویزا سه ماهه است اما بعد از ورود می‌توان برای دریافت مجوز اقامت اقدام کرد. ویزای تحصیلی به سه دسته تقسیم می‌شود:
ویزای آموزش زبان آلمانی (Language Course Visa)، ویزای دانش‌آموزی (Student Applicant Visa) که برای دانش‌آموزانی است که هنوز پذیرش نشده اند یا اینکه به دنبال دانشگاهی برای ثبت نام می‌گردند، ویزای دانشجویی (Student Visa) برای دانشجویانی است که از دانشگاه‌های آلمان پذیرش گرفته اند.

ویزای کاریابی(Job seeker Visa)

افرادی که به منظور پیدا کردن کار به آلمان سفر می‌کنند، باید برای گرفتن این نوع ویزا اقدام کنند. این نوع ویزا اجازه اقامت بلند مدت می‌دهد و فرد اجازه دارد تا 6 ماه در آلمان به دنبال کار بگردد. اگر تا پایان شش ماه کار پیدا کند، به او ویزای کار یا مجوز کار داده می‌شود. دقت کنید که این ویزا در طی شش ماه اول اجازه کار کردن به افراد را نمی‌دهد.

ویزای تجاری

ساکنین برخی کشورها برای سفرهای تجاری به آلمان باید ویزای تجاری داشته باشند. مهلت این ویزا حداکثر 90 روز است. این ویزا برای مدیران تجاری، کارمندان رسمی، صاحبین کسب و کار و کارگران و تجار خویش‌فرما است.

ویزای کاری

مردم کشورهایی به غیر از آمریکا، استرالیا، کانادا، ژاپن، نیوزلند، سوئیس و کره برای دریافت مجوز اقامت و مجوز کار در آلمان نیاز به داشتن ویزای کار دارند. بعد از تایید شدن پیشنهاد کاری و شروع به اشتغال، افراد می‎توانند برای دریافت مجوز اقامت اقدام کنند. ویزای کاری انواع مختلفی دارد، مثلا استخدام عمومی (general employment)، متخصصین (specialist professional) و خویش‌فرماها (self-employed).

ویزای مهمان کنفرانس‌ها و مراسم‌های علمی (Guest Scientist Visa)

این ویزا مختص دانشمندان و اساتیدی است که به عنوان مهمان یا بازدیدکننده قصد دارند به آلمان سفر کنند. این افراد باید از سازمانی در آلمان دعوتنامه داشته باشند.

ویزای آموزشی و کارورزی (training/internship visa)

این ویزا برای افرادی است که قصد دارند در دوره‌های آموزشی یا کارورزی در موسسات و مراکز آموزشی (غیر از دانشگاه‌ها) شرکت کنند.

ویزای پزشکی/درمانی (medical treatment visa)

این ویزا برای افرادی است که به هدف استفاده از تسهیلات و خدمات پزشکی و درمانی به آلمان سفر می‌کنند.

ویزای شرکت در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های تجاری (trade fair & exhibitions visa)

افرادی که بخواهند یا به عنوان شرکت‌کننده یا بازدیدکننده در یکی از نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های تجاری شرکت کنند باید برای گرفتن این نوع ویزا اقدام کنند.

بخش قبل
انواع و شرایط ویزا در کشور آلمان
نرم افزار زبان بیاموز

مکالمه، داستان، واژه آموزی و گرامر در زبان بیاموز

هرچیزی که برای یادگیری آلمانی لازم داری در نرم افزار بیاموز پیدا میکنی!
  • جعبه لایتنر، انواع فلشکارت و آزمون
  • مکالمه، داستان و آموزش شنیداری
  • گرامر و لغت دانی
  • دیکشنری رایگان آفلاین
همین الان دانلود کن  
دانلود اپلیکیشن آموزشی + دیکشنری رایگان